Umožněte koni výhled. Pohyb a aktivita v zorném poli pomáhá koni stimulovat mysl. Může to být člověk, zvíře nebo dokonce zemědělský stroj pracující na vedlejším poli.
Umožněte mu kontakt s ostatními koňmi. Když koně vyháníte na pastvinu, ujistěte se, že má společnost, které se může tělesně dotknout. Pokud ne, umístěte ho tam, kde jsou koně na sousední pastvině, aby mohli komunikovat a vzájemně se cítili. Ustájený kůň by se měl vidět na ostatní ustájená zvířata, avšak možnost vzájemně o sebe pečovat a přátelit se pro něho znamená mnohem víc. Měl by proto být vypouštěn ve společnosti přinejmenším jednoho zvířete, aby se spolu mohli přátelit.
Poskytněte mu zásobu krmení. Trávicí soustava koně je uzpůsobena přijímat malé dávky potravy po celý den, nikoliv jednou nebo dvakrát denně při vydatném krmení, jak to zpravidla děláme. Řadu menších dávek sena ze sítě jeho útroby lépe stráví a vychutnávání potravy koně zaměstnává na delší dobu.
Poskytněte mu zaměstnání. Kůň musí ve volné přírodě potravu hledat. Pro stimulaci ustájeného koně schovejte pamlsky pod čistou slámu, aby mu chvíli trvalo, než je najde, nebo na trám pověste tuřín, zabere mu dost času než ho sežere. Na trhu jsou k dostání hračky, třeba v podobě lizů, které kůň musí válet po zemi, aby z nich uvolnil oříšky či další pamlsky (spíše v zahraničí). To všechno ho pomáhá udržet duševně stimulovaného.
Poskytněte mu zábavu. Abyste osamoceného koně rozptýlili, dejte mu hračky. Rozptýlí ho však i jiné zvíře tak, na které se může dívat nebo si s ním může hrát. Stájová kočka se tak ocitne v dvojroli společníka a lovce myší.
Vytvořte mu přijemnou atmosféru. Osamocený kůň se v tichém prostředí uzavře do sebe; nemáte-li nic, co by ho stimulovalo, vytvořte mu alespoň přívětivou atmosféru. Koně mají rádi hudbu, nechte tedy na hodinu dvě puštěné rádio naladěné na vhodnou stanici. Jemná hudba může uklidňovat i zlepšovat náladu, neměla by však být příliš hlasitá, aby nezastírala ostatní zvuky. Jinak by se koně necítili bezpečně.
Poskytněte mu pohodlí. Kromě potravy a vody potřebuje kůň vhodnou podestýlku, která pomůže končetinám nést jeho tělesnou hmotnost a umožní mu bezpečně si lehnout a válet se. Koně však nejsou stavěni tak, aby vydrželi stát po celé hodiny na jednom místě. Jestliže zvíře není zraněno nebo nemocné, je v zájmu každého majitele koně každý den vypustit do výběhu se proběhnout, aby se zamezilo městnání tekutin, otokům končetin a celkovému ztuhnutí těla.
Důvěra: Nejlepší cestou jak získat důvěru koně jed věnovat mu co nejvíce času. Kůň miluje lidský hlas. Uklidňující slova poslouchá stejně citlivě jako hlazení a poplácávání. Promlouvat s ním můžeme při napájení, krmení, při či štění stáje... Taktéž rád dostává pamlsky, a tak ho můžeme rozmazlovat kousky mrkve, jablka nebo tvrdého chleba. S cukrem to raději nepřeháníme.
Respekt: Je třeba, aby měl kůň z člověka respekt. Musí jej brát jako "vůdčí zvíře".Pokud se mu podaří několikrát úspěšně proti člověku prosadit, může se stát další zacházení s ním nebezpečné. Jak dosáhneme potřebného respektu? Každy majitel či ošetřovatel by měl dohlédnout na to, aby kůň splnil zadané pokyny. Pokud je správně provede, je vhodné jeho chování odměnit.Odměna koně povzbudí k tomu, že se příště chová stejně. Je důležité mít na zřeteli, že kůň nesmí být přetěžován. Při nesplnění úkolu může být potrestán. Trest nesmí být příliš tvrdý, většinou stačí jen koně ostrým hlasem okřiknout. To, co jezdec někdy mylně považuje za neposlušnost, je občas způsobeno tím, že kůň pokynu neporozuměl. Koně dokáží přijmout trest, ale na špatné zacházení, které poznají rychle, reagují strachem a zlostí.
Sedláni
Sedlání: Třmeny jsou vytaženy nahoru a podbřišník, na jedné straně zapnutý, je přehozen přes sedlo. Při přenášení sedla si je položte na předloktí a pevně držte, aby jste jej neupustili a tím poškodili vnitřní kostru.
1. Správné nasazení- Nejprve koně uvažte. Pak k němu přistupte z levé strany a sedlo s dečkou zvedněte nad kohoutek. Teprve potom sedlo posuňte do správné polohy. Tento pohyb vždy provádějte po směru růstu srsti. Vypněte dečku a zkontrolujte, zda leží hladce pod velkými bočnicemi.
2. Upnutí podbřišníku- Podbřišník provlékněte koni pod břichem a z levé strany jej přitáhněte. Ne však příliš těsně! Mezi podbřišník a tělo koně by se měla volně zasunout ruka. Utáhněte zápinky podbřišníku jen tolik, aby udržely sedlo. Dotáhnete je až těsně před jízdou. Nakonec prsty zkontrolujte,
Sejmutí sedla: Při snímání sedla nespěchejte, pracujte klidně a opatrně. Sedlo ihned uložte na vyhrazené místo, aby nedošlo k jeho poškození.
1. Zvednutí třmenů- Třmeny vytáhněte směrem nahoru k sedlu, aby k němu zcela přilehly. Pak skrze třmeny protáhněte vrchní i spodní třmenové řemeny.
2. Sejmutí sedla- Opatrně rozepněte podbřišník, aby neuhodil koně do nohy nebo břicha. Pak jednu ruku vložte pod přední rozsochu a druhou pod zadní rozsochu. Sedlo opatrně stáhněte koni z hřbetu směrem k zádi koně. Podbřišník, aby nepřekážel, přehoďte přes sedlo.
Ustrojený kůň: Po nauzdění a osedlání koně vždy zkontrolujte správné zapnutí všech řemenů a překontrolujte, zda jednotlivé součásti dokonale přiléhají k tělu koně. Pozornost věnujte i uložení udidla v tlamě. Případné záhyby na nánosníku a čelence musíte vyrovnat. Zjístíte-li, že kůže pod sedlem je nakrabacená (tvoří mělké záhyby), uhlaď ji. Přitom si můžete pomoci postupným zvednutím nohou koně.
Dokonale ustrojený kůň: Kůň může dosahovat požadovaného výkonu jedině tehdy, je-li bezvadně ustrojen. Veškerá výstroj musí odpovídat jeho velikosti a tělesným proporcím. To platí zvláště o šířce sedla. Úzké sedlo koně dře a tlačí. Zvíře je pak neklidné a narušena je i plynulost jeho pohybůzda kůže není podbřišníkem někde skřípnutá. Tuto kontrolu proveďte na obou stranách.
Uzdění
UZDĚNÍ Nejdříve se musíte přesvědčit, zda nánosník a podhrdelník nesou zapnuty. Po přetažení otěže přes hlavu koni sundejte ohlávku, ale nechejte ji viset na krku. Je to důležité, neboť v případě potřeby můžete koně snadno přidržet.
1. Zasunutí udidla- Levý palec vložte koni do koutku huby (zvíře ji otevře) a šetrně zasuňte udidlo. Dejte si pozor, abyste koně neuhodili do zubů. Někteří koně jsou na uzdění tak zvyklí, že tlamu otevřou automaticky, když mu před ní udidlo dáte.
2. Přes uši- Nátylník přetáhněte za uši tak daleko, aby se nacházely v prostoru mezi nátylníkem a čelenkou. Tento úkon provádějte opatrně, kůň je uši zvlášť citlivý. Kštici přehoďte přes čelenku.
3. Upínání řemínků- Postupně zapněte nánosník a podhrdelník. Nesmějí být však utaženy příliš těsně. Pod řemeny by mělo být možné volně zasunout 2 prsty.
SEJMUTÍ UZDEČKY: Před sejmutím uzdečky na krk koně volně pověste ohlávku. Teprve potom rozepněte nánosník a podhrdelník. Jednou rukou uchopte otěže a nátylník a přetáhněte je směrem dopředu (před oči koně). Kůň sám uvolní stisk udidla, které potom snadno vytáhnete z tlamy. Znovu ale dbejte na to, abyste koně náhodou neuhodili do zubů
Čišťení
Máte všechno potřebné pohromadě, abyste mohli správně vyčistit vašeho koně? Potřebujete hřeblo (nejlépe gumové), rejžák, hrubý kartáč, žíněný kartáč a háček na kopyta. Uvažte koně pokud možno venku, abyste ani vy, ani on nevdechovali prach. Kromě toho se vykartáčovaný prach nebude snášet znovu na tělo koně! Nejdříve je třeba vyškrabat kopyta. Odstraňte nejhrubší špínu a pak vyškrabte střelkové rýhy. Odstraňte kamínky, které se v kopytu zaklínily a podívejte se, neční-li z rohoviny trn nebo hřebík. Přezkoušejte, zda podkova stále správně sedí.
2. Nyní přejíždějte hřeblem po krku, bocích, hřbetě a stehnech koně. Na břiše musíte být opatrní. Někteří koně jsou na těchto místech dost citliví. Pak je tedy vhodné využít plastikové hřeblo. Masírujte kůži krouživými pohyby. Touto masáží se srst postaví a prach a špína se z ní dají lépe vykartáčovat. Hřeblo pravidelně vyklepávejte na zem.
3. Potom okartáčujte rejžákem obzvlášť tvrdošíjnou špínu, kartáčujte také proti srsti. Na hlavě, za ušima a na nohou musíte být zvlášť opatrní. nezapoměňte koně vykartáčovat i pod hřívou, na břiše, na prsou, v ohbí pod spěnkami, na loktech a hleznech. Musíte však být opatrní, mnozí koně jsou citliví a nemají čištění rádi.
4. Na další čištění vezměte, poud stojíte na pravé straně koně, hřeblo do levé a kartáč do pravé ruky (na levé straně přesně naopak). Začněte nahoře u krku. Čistěte koně dlouhými tahy kartáčem a nakonec otřete kartáč o hřeblo, aby byl zase čistý. Tak postupně vykartáčujte koně po celém těle. Srst musí být úplně hladká a lesklá.
5. Hřívu kartáčujte rejžákem nebo plastovým hřeblem. Ocas musíte pročesat žíni po žíni. Pokud jsou v žíních uzlíky, opatrně je rukou rozpleťte. Teď je kůň kompletně vyčištěný a můžete ho osedlat. Kartáče i hřebla před uklizením dobře očistěte. Nezapomeňte, že po ježdění musíte koně ještě jednou vyhřebelcovat.
POZOR! |
Vyškrabování kopyt Postavte se po straně vedle koně a sjíždějte mu rukou pomalu po přední nebo zadní noze dolů. Uchopte spěnkový kloub, táhněte ho nahoru a řekněte: "Nohu!" Když kůň nereaguje, můžete se mu také tělem opřít o rameno nebo bok, aby musel přesunout váhu na druhou nohu. Při zdvihání netahejte koni nohu do strany! |
CO JE DOBRÉ VĚDĚT |
Citliví koně Mnozí koně jsou lechtiví a nemají rádi hřebelcování. Používejte místo železného hřebla hřbílka z gumy nabo plastu, jsou podstatně měkčí. Musíte být opatrní zejména na břiše koně, mnozí čtyřnozí kamarádi dávají zřetelně najevo, že si nepřejí, aby je na těchto místech někdo čistil... |
Čištění vytváří důvěru Čištění byste neměli brát jako něco obtěžujícího. Naopak je to dobrá příležitost, jak si vybudovat úzký vztah s koněm. Většině koní se líbí, když je pečlivě čistíte. Zároveň tak budete svého koně stále lépe poznávat a brzy budete vědět, co má rád a co ne.Intenzivní péče o koně vytváří a neustále posiluje důvěru mezi koněm a jezdcem. |
A jak se na to dívá jiná knížka...
Odstraňování bláta:
1)Začínáme vždy končetinami. Koni zvedneme nohu a směrem od patky dopředu zbavíme kopyto podestýlky nebo bahna. Nezapomínáme ani na zářez v podkově.
2)Zaschlé nečistoty(bláto) odstraníme nejsnáze hřeblem nebo kartáčem. S kartáčem pracujeme v přímých liniích, vždy ve směru srsti. Hřeblo je spíše tvrdší(hrubší), a proto jím nečistíme citlivé partie (např. na břiše), nebo místa méně ochlupená.
Použití kartáče:
1) Po odstranění hrubých nečistot můžeme navlhčeným kartáčem, navlečeným na ruce, dokončit očistu srsti a kůže koně. Začneme na krku. S kartáčem vykonáváme pohyby vždy ve směru srsti. na kartáč je třeba přitlačit, aby štětiny pronikly až na kůži koně. je to současně forma nenásilné masáže.
2) po důkladném očištění krku věnujeme pozornost hřívě. Opakovaně ji důkladně pročešeme, přičemž prsty rozmotáme případné smotky žíní.
3) Obdobným způsobem kartáčujeme i ostatní partie těla. Postupujeme vždy od hlavy směrem k ocasu. Při čištění citlivých míst(např. vnitřní horní části končetin nebo krajiny šourku) si raději stoupneme ke zvířeti bokem a dáváme pozor, aby nás kůň nekopl.
4) jakmile dokončíme jednu stranu těla, přejdeme pracovat na druhou. Tuto očistu provádíme ohleduplně, ale energicky.
5) gumové hřeblo použijeme k česání obličejových partií. Koně odvážeme a jednou rukou ho držíme na uzdě, zatímco druhou rukou jemně češeme srst. U klidných koní je možno sejmout i ohlávku a důkladně vyčistit i oblasti pod řemeny.
Odstraňování smotků:
Prsty pozorně rozpleteme všechny smotky. Poté žíně ocasu důkladně pročešeme kartáčem. Dáváme pozor, abychom přitom zbytečně nevytrhávali žíně. K tomuto účelu se nehodí příliš měkké ani tvrdé kartáče. Při kartáčování držíme jednou rukou ocas. Kartáčujeme ho krátkými pohyby, úsek po úseku. Začínáme vždy u kořene ocasu..
Čištění očí, nozder a podocasí:
Oči-Houba, kterou používáme musí být vlhká, ale ne mokrá, aby vytékající voda nepronikla koni do očí. Nikdy nevytíráme vnitřní stranu víček. Největší pozornost věnujeme koutku oka, které bývá nejvíce znečištěné.
Nozdry-Houbou nejdříve očistíme pysky, pak nozdry a nakonec i nos. Důkladně při tom otřeme všechny nečistoty.
Podocasí- K tomuto účelu použijeme jinou houbu, kterou šetrně očistíme řitní otvor a celou partii pod ocasem koně.
Česání hřívy:
Česáním urovnáme jednotlivé žíně. Používáme navlhčený kartáč, z něhož jsme odstranili přebytečnou vodu. Očistu zahájíme na hřebenu hřívy, a to vždy u kořínků. Žíně češeme směrem dolů.
Úprava ocasu:
Česání ocasu- Obdobně jako hřívu češeme i ocas koně. Používáme k tomu kartáč, který můžeme navlhčit. Zvýšenou pozornost věnujeme krátkým žíním, které se obvykle vlní. Vyčesaný ocas opatříme bandáží, aby se znovu neumazal.
Používání stájové utěrky:
-k leštění srsti: Slabě navlhčenou stájovou utěrku stočíme do plochého tvaru, mírně zahnutého tvaru. Vytíráním celého těla ve směru růstu srsti odstraníme poslední nečistoty a současně docílíme požadovaného lesku.
ČIŠTĚNÍ KOPYT OLEJEM- Tímto způsobem můžeme ošetřit jen jen dokonale čistá a suchá kopyta. I pak je účelné je ještě před natřením důkladně otřít utěrkou. Nikdy nepožíváme olej na zašpiněná kopyta, neboť nečistotu tím neodstraníme, ale pouze rozmažeme. Olejem natíráme celé kopyto směrem od patky ke korunce. Nanášíme poute slabou vrstvu oleje a řádně ji roztíráme. Tímto způsobem můžeme ošetřit i nášlapovou část kopyta, neboť tím na čas omezíme nalepování bláta či podestýlky. |
ÚDRŽBA KARTÁČŮ-kartáče čistíme kovovým hřbílkem. Po čtyřech nebo pěti pročesání srsti přejedeme kartáčem po kovových lištách hřbílka. Rohem hřbílka ak opakovaně ťukneme ozem, aby vypadly nečistoty zachycené mezi lištami.( hřbílka se vyrábějí i ze deva a plastu, kovová však mají největší trvanlivost)
Krmení
1. Krmte méně a častěji
2. Koni chovaném ve stáji poskytněte denně pastvu nebo alespoň výběh
3. Zajistěte koni dostatečné množství objemného krmiva (např. seno)
4. Krmte každý den ve stejnou dobu
5. Přechod na jiný druh krmiva provádějte postupně
6. Krmte pouze dobrá a čistá krmiva
7. Nikdy nepoužívejte koně k ježdění ihned po krmení (alespoň 75 min by měl v klidu zažívat)
8. Vodu podávejte před krmením a zajistěte dostatek čerstvé vody ve stáji i venku
9. Krmte podle druhu práce s koněm s přihlédnutím k jeho typu, věku, kondici a zdravotnímu stavu, stejně tak jako k ročnímu období a výživné hodnotě pastvy
10. Nikdy nekrmte koně hned po namáhavé práci, když je "uhřátý"
- lehce stravitelný, nezpůsobuje zažívací poruchy
průměrná dávka: kolem 2.5 - 5 kg denně (záleží na intenzitě využívání koně, jeho velikosti, pohlaví atd.)
- obsahuje 7% stravitelných bílkovin a 60 škrobových jednotek (100 ovesných jednotek) a značné množství tuku
- u kojících klisen podporuje tvorbu mléka, u hřebců podněcuje pohlavní pud
- větší dávky působí na celkový temperament koně
- čerstvě sklizeným ovsem nekrmíme → až po 8 - 10 týdnech (až se náležitě vypotí)
- vláknina (10.3%)
- doporučuje se zkrmovat mačkaný
- pokud se zkrmuje celý → není vhodný pro hříbata
- doplňkové krmivo, součást šrotu
- většinou pro pracovní koně
- nutno je sešrotovat nebo uvařit
průměrná dávka: kolem 3.5 kg denně
- obsahuje 69 škrobových (114 ovesných) jednotek, méně vlákniny (3.9%)
- nepůsobí příznivě dieteticky jako oves
- při krmení velkými dávkami nebezpečí zažívacích poruch (koliky)
- velké dávky způsobují nežádoucí ztučnění koně
- obsahuje vitamin B
- může se jím oves z 1/3 nahradit
- lze použít při nedostatku ovsa (v malých dávkách 1 - 1.5 kg kus a den) jako částečného doplnění jadrné dávky
- krmení žitem (zvláště čerstvým) delší dobu způsobuje vážné zažívací poruchy, zvýšení teploty i horečky
- plemenná zvířata žitem vůbec nekrmíme (poruchy pohlavních orgánů, u klisen potraty, u hřebce utlumení pudu)
- nebezpečné je námelové žito (obsahuje ergotin)
- energeticky vydatné s vysokým obsahem tuku
- součást šrotu, aby byla stravitelnější
- obsahuje 82 škrobových (136 ovesných) jednotek a nejmenší obsah těžko stravitelné vlákniny
- po vysokých dávkách koně tloustnou, jsou méně vytrvalí a mnohdy zlenivějí
- krmíme-li koně kukuřicí → při práci se potí a jejich temperament se tlumí
- nízký obsah bílkovin a minerálních látek, obsahuje vitamin A
- u nás krmení koní zřídka
- má přibližně stejnou krmnou hodnotu jako oves
- ovlivňuje trávení
- podává se sešrotované nebo uvařené - tepelně neupravené je pro koně jedovaté
- obsahuje 18% stravitelných bílkovin a 113 škrobových (187 ovesných) jednotek
průměrná dávka: 0.5 - 0.7 kg
- krmivo určeno pro sportovní koně, těžce pracující a kojící klisny
- vysoký podíl oleje + projímavé účinky
- zlepšuje kondici a dává srsti vysoký lesk
- používaný jako pojivo do suchých prašných krmiv
- do melasy můžeme také zamíchat podávané léky a aplikovat je přímo do tlamy koně
- obsahuje 49 škrobových (83 ovesných) jednotek, bílkoviny však postrádá
- hodnotné krmivo pro koně
- podávají se zvlhčené s vodou nebo spařené -> suché mohou způsobit koliku (zpomalují střevní pochody)
- obsahují hrubou vlákninu a podporují trávení (projímavý účinek)
- obsahují 10% stravitelných bílkovin a 48 škrobových (80 ovesných) jednotek
- delší krmení způsobuje ochabnutí zažívacích orgánů
- bohaté na bílkoviny, vitamin B a soli
- obsahují 9.5% stravitelných bílkovin a 45 škrobových (76 ovesných) jednotek
- nedoporučuje se krmit březí klisny → mohou způsobit obsaženým námelem potraty
- obsahuje 19.5% stravitelných bílkovin a 65 škrobových jednotek
- ve velkých dávkách působí nadýmání a zácpu, proto ho dáváme nejvýše desetinu váhy jadrných krmiv
- lze jím nahradit krmnou dávku ovsa, a to nejvýše do čtvrtiny až do třetiny
- do krmných dávek se zařazuje v množství 10 - 25%
- ve velkých dávkách působí nadýmání a zácpu
- uplatňuje se u sešlých koní, ve špatném tělesném stavu a u koní těžce pracujících
- velký obsah bílkovin: 27% i tuku 16%
- lehce stravitelná a její bílkoviny jsou biologicky velmi hodnotné
- z ní se připravuje sójové mléko pro hříbata
jsou drobné tabletky sušeného krmiva. Poskytují dostatek minerálů a vitamínů, které často v obilninách a píci chybějí.
- základní krmivo pro koně
- po posečení musí ležet 6 - 7 týdnů na půdě
denní dávka: 5 - 8 kg → v létě se podává méně (jestliže senem pouze přikrmujeme: 1 - 3 kg)
- normálně obsahuje 14 - 17% vody
hodnotné trávy: bojínek luční, kostřava lučné, lipnice, pýr obecný, pýr větevnatý, psineček, sveřep bezbranný, žitňák hřebenitý, jetel, vikev, vojtěška
méně hodnotné trávy: psárka luční, poháňka, tomka vonná, kavyl, smělky a řada jiných trav
kyselé trávy: nevhodné ke krmení
- metlice, zblochany, rákos obecný, smilka, ječmenka písečná
- nejvhodnější pro koně
- obsahuje 4 - 7% stravitelných bílkovin a 33 - 40 škrobových jednotek (54 - 66 ovesných jednotek), Ca, P, vitamín A (karoteny), B, D a vitamin E
vitaminy:
- normální růst a vývin hříbat, pevná kostra, uchovává odolnost proti infekčním chorobám
- vitamin E podporuje plodnost plemeníků
- jemnější oproti senu (menší obsah vlákniny a bohatší živiny)
- nejsou tak aromatické ani dieteticky působivé jako seno z první seče
- získané z nevypasených ploch pastvin je obdobné hodnoty jako sušené luční otava
- pochází ze zamokřených, a tedy kyselých luk, popřípadě pastvišť
- ostré a kyselé, hrubé, drsné, hůře stravitelné
- někdy může způsobit zranění sliznice v tlamě koně a zažívací poruchy
- nevhodné pro hříbata i mladé koně a málo vhodné pro dospělé koně středně těžce a těžce pracující
- větší krmná hodnota než luční seno
- obsahuje 6.5 - 7.5% stravitelných bílkovin a 36 - 40 škrobových hodnot (60 - 66 ovesných jednotek)
- bohaté minerálními látkami, zvláště vápníkem (v 1 kg sena je 23 g vápníku a 10 g fosforu)
- nejvíce stravitelných bílkovin ze sušené píce (8 - 9.5%) a minerálních látek (vápníku 25 g a fosforu 6.5 g v 1 kg)
- chudší škrobovými hodnotami než jetelové i luční seno
- obsahuje jich 28 - 32 (46 - 52 ovesných jednotek)
- uplatňuje se lépe u dojnic než u koní
- vhodné pro koně, bylo-li sklizeno v pravý čas tj. z porostů posečených na počátku květu
- seno z přestárlého porostu je méně hodnotné, neboť vičenec po odkvětu rychle dřevnatí
- malá výživná hodnota
- dobré trávení
- k podestýlce se používá žitná a pšeničná sláma
- zkrmuje se až po "vypocení" za 5 - 6 týdnů po sklizni jako seno
denní dávka: cca 2 kg
- jemná stébla, méně vlákniny → stravitelnější
- větší krmná hodnota: stravitelné bílkoviny 0.5 - 1%, 18 - 19 škrobových jedn. (29 - 31 ovesných jedn.)
- stravitelné bílkoviny 0.2%, 10 škrobových jednotek (16 ovesných jednotek)
- značný obsah bílkovin: 3.3 - 3.8%
- hůře stravitelné, způsobují zácpu, podléhají snadno zkáze plesnivěním
- nutno krmit opatrně a v přiměřených dávkách
- zdroj výživných látek + minerálií
- zkrmovat ji můžeme čerstvou nebo usušenou
- zkrmujeme ji v menším objemu než seno (má vysoký obsah živin)
optimální množství: 3 - 5 kg na 100 kg živé hmotnosti /den
= konzervovaná, kysele vonící píce (nejhodnotnější píce)
- čerstvě posečené porosty navážíme do vhodných prostorů a udusáme
- bývá také ukládána do balíků pokrytých folií z umělé hmoty
- důležité je skladování - při nedodržení těchto zásad ztrácí kvalitu a může se stát i příčinou zdravotních komplikací u koní
denní dávka: 10 - 15 kg
= sláma nařezaná na kousky
- nezpůsobuje u koní zácpu
- můžeme ji míchat s koncentrovanými (jadrnými) krmivy
- má velmi nízkou výživnou hodnotu
- může u koně vyvolat nadmutí → doporučuje se ho zkrmovat se slámou
- optimální dávka je obdobná jako u vojtěšky
denní dávka: 3 - 5 kg na 100 kg živé hmotnosti → musíme ji očistit
- výborné dietetické účinky + příjemná chuť
- vysoký obsah karotenu: 40 mg na 1 kg → krmné účely pro hříbata, březí a kojící klisny, sportovní a dostihové koně
denní dávka: v létě cca 1 polévková lžíce, v zimě stačí poloviční dávka
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den prosím vás, chtěla byc vás poprosit o nějaké informace o řepných řízcích děkuji předem
žádost
(bocule domule, 19. 9. 2008 14:29)